W ćwiczeniach biernych ruchy w stawach pacjenta wykonuje kinezyterapeuta — stąd nazwa: ćwiczenia bierne. Celem takiego ćwiczenia jest niedopuszczenie do wytworzenia się zrostów w stawie, przykurczów torebki stawowej, mięśni, ścięgien, zachowanie czucia głębokiego i pamięci ruchowej
Ćwiczenia czynne wymagają samodzielnej kontroli napięcia mięśniowego przez pacjenta, które będzie powodować ruch w stawie lub też świadome napięcie mięśni z intencją ruchu bez jego wykonania (ćwiczenia izometryczne). W wyniku ćwiczeń zwiększa się liczba kurczących się włókien mięśniowych, co z kolei zwiększa wydajność pracy pompy mięśniowej. Aktywna pompa mięśniowa zwiększa krążenie krwi, limfy i płynów tkankowych, przez co poprawia się odżywienie tkanek, a w przypadku odniesionego urazu przyspiesza gojenie uszkodzonych tkanek. Ćwiczenia czynne poprawiają koordynację nerwowo-mięśniową.
Ćwiczenia czynne w odciążeniu polegają na samodzielnym wykonywaniu ruchu przez pacjenta w warunkach zmniejszenia lub zniesienia działania siły ciążenia na daną część ciała, w możliwie największym, bezbolesnym zakresie ruchu. Dla uzyskania odciążenia stosuje się systemy podwieszania bloczkowego (system materiałowych i skórzanych podwieszek, bloczki kierunkowe do linek, linki oraz uchwyty do linek).
Kontrola ruchu nad stabilnością motoryczną (Performance Stability)
Trening który jest narzędziem pozwalającym dokładnie zdiagnozować deficyty ruchowe u sportowców dzięki serii testów stabilizacyjnych pozwala wprowadzić indywidualny program postępowania czy treningu dla każdego, Jest dedykowany również dla osób amatorsko uprawiających sport (bieganie , narciarstwo).
Trening który opiera się na zrozumieniu ruchu i jego funkcji, wyjaśnia wpływ niekontrolowanego ruchu na symptomy, ból, czy powstawanie patologii. Ważnym elementem tego treningu jest stabilizacja centrum tułowia. Termin obecnie stosowany w odniesieniu do opisu ćwiczeń, których zasięg waha się od stabilnej aktywacji głębokich mięśni brzucha do dynamicznej pracy kończyn górnych w warunkach zaburzeń stabilności.
Kinesiotaping nazywa się inaczej plastrowaniem dynamicznym, jest to metoda która używa hypoalergicznych plastrów miękkich lub sztywnych w terapii narządu ruchu. Taping to metoda która może być zastosowana w różnych sytuacjach patologicznych zarówno w stanie ostrym jaki i przewlekłym. Zastosowany plaster w odpowiedniej aplikacji maże przyspieszyć procesy lecznicze i powrót do funkcjonowania.