
30 kwi Masaż tkanek głębokich. Brzmi groźnie, czy należy się bać?
Masaż tkanek głębokich jest pracą specjalistycznymi technikami masażu na różnych poziomach warstwowości tkanek ludzkiego ciała, jest współcześnie jedną z najczęściej podejmowanych form sprężystego odkształcania tkanek człowieka. Dobrze wykonany masaż tkanek głębokich nie wymaga siły ze strony fizjoterapeuty, jedynie wiedzy anatomicznej która pozwala na prace z właściwą tkanką. Praca z ciałem nakierowana na poszczególne warstwy ciała człowieka pozwala na skuteczne rozwiązanie zaburzeń w narządzie ruchu. Pozwala zatem przywrócić równowagę współpracującym ze sobą mięśniom w czasie ruchu.
Jest to masaż polecany zarówno w terapii dysfunkcji sportowych jak i wielu schorzeń cywilizacyjnych szczególnie dotyczących mięśni. Ludzie zmuszani są do korzystania z udoskonaleń cywilizacji, takich jak: komputery, tablety, smartfony, samochody. Wszystkie te urządzenia wymuszają ustawienie ciała w nienaturalnych pozycjach doprowadzających do przeciążeń układ kostny i mięśniowy. Innymi czynnikami zmieniającym równowagę napięcia mięśni są bardzo często stres i emocje które oddziałują na szlaki układu nerwowego współczulnego powodując nadreaktywność współczulną prowokując bolesny skurcz mięśni, a w następstwie wiele schorzeń w obszarze kręgosłupa i stawów.
Masaż tkanek głębokich jest obecnie najczęściej proponowaną terapią wszystkich tych zaburzeń, jako narzędzie w rękach fizjoterapeuty może na wiele miesięcy przynieść ulgę w bólu, pozwolić ciału prawidłowo wykonywać swoją pracę, zapomnieć o dolegliwościach bólowych, z przyjemnością uprawiać dowolną rekreację czy sport. Także mimo nazwy w odróżnieniu do masażu klasycznego jest bardzo wyspecjalizowaną forma oddziaływania na ciało człowieka.
dr n med. Bogusława Kowacka, specjalista fizjoterapii